studiokeramika.cz 

 

Pojďte, zveme Vás na exkurzi!
Právě jsme v točírně.Z keramické hlíny typické pro naši dílnu, se zde na hrnčířském kruhu vytáčí vše, co náš sortiment nabízí.

Kruhy jsou samozřejmě elektrické, nářadí již po staletí tradiční- misky na vodu zvané kalníky, nožík, dřevěné tvarovací čepele, kulmík, houbičky, struna. Tou se hotový výrobek odřízne od talíře kruhu. Na dřevěných deskách se nechá volně sušit - zavadnout. Co dál? To vidíme na dalším kruhu. 

Zde již dostávají výrobky svůj konečný tvar. Uhlazuje se povrch, tvaruje podední, případně vyrývá škrabaný dekor. Ještě dolů značku - sovičku - a je hotovo. Pokud má být na výrobku např. ucho, hubička či jiná lepená část, je na to právě čas.

 Potom se vše důkladně suší a poprvé vypálí v elektrické peci. Po tzv. přežahu je zboží ještě křehké, propouští vodu a střep je nasákavý. Toho využijeme při glazování.. Glazura vám připomíná tekutou smetanu, ale do střepu se rychle vsákne. Povrch pak vypadá jako křídový-.nyní již musíme opatrně, aby se glazura neodloupla. Naglazované zboží narovnáme do pece pečlivě na patra. Nic se nesmí vzájemně dotýkat, to by se nám to pěkně slepilo. Při výpalu se totiž glazura stává žhavou hmotou, která se chlazením mění v pevnou, krásně lesklou polevu.Jako na naší keramice.
Prošli jsme dílnou a jsme ve skladu hotových výrobků. Již si dokážete představit, kolikrát se hrneček musí vzít do ruky, než se ocitne na polici vedle svých kolegů nebo na vašem stole s vonící kávou.
V sortimentu našich výrobků nabízíme:
-čajové, kávové, mocca, likérové, pivní, vinné a jídelní soupravy
-mísy, podnosy, džbány, dózy
-vázy, ikebany, květníkové obaly
-formy na pečení - staré hrnčířské vzory
Realizujeme zakázky podle návrhu zákazníků. Vyrábíme keramiku s logem firmy ve stylu pečeti, razítka, ručního nápisu apod.Spolupracujeme s reklamními agenturami při výrobě ojedinělých, vysoce řemeslně zpracovaných keramických předmětů pro náročné zákazníky. Při vybavení čajoven, restaurací i domácností nabízíme také zemité tóny glazury hnědé, krémové, zelené, žluté a modré.
Naše keramika je určena k všestrannému dennímu použití. Prohlašujeme, že je nezávadná ve styku s potravinami. Může se použít do mikrovlnné trouby a myčky nádobí.
Ak.sochař a keramik Jiří Kemr byl známý svým vztahem k přírodě. Motivy ptáků a soviček často promítal do svých výrobků. Navazujeme na tvorbu tohoto výtvarníka, proto jsme si za značku firmy symbolicky zvolili sovu. Věříme, že si ji zapamatujete stejně, jako naši keramiku, kterou vyrábíme pro vás! Těšíme se na vás u nás, v Kunštátě.

výroba keramiky

 

 

  

  

 

©2003 KERAMIK-KOMPLET s.r.o. All Rights Reserved.